W Częstochowie

W środę  7.  października 2015 roku ośmioro przedstawicieli społeczności naszej szkoły wraz z panią dyrektor Agatą Samek wybrało się na zjazd szkół im. Jana Pawła II. Został on zorganizowany u stóp Pani Jasnogórskiej w Częstochowie.  

Czytaj więcej...

Wybory do zarządu SU

            W końcu września 2015 r. odbyły się w naszej szkole wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego. Oddano 347 głosów, głosowali uczniowie i prawie wszyscy nauczyciele.

Czytaj więcej...

„Podziel się posiłkiem”

            W całej Polsce od dwunastu lat na przełomie września i października przeprowadzana  jest zbiórka żywności pod hasłem „Podziel się posiłkiem”. Organizuje tę akcję Bank Żywności, współpracujący w naszym mieście z jednostką Hufca Pracy 3-4. Przedsięwzięcie ma na celu pomoc niedożywionym dzieciom.

            W tym roku w dniach 25 – 26 IX wolontariusze z Gimnazjum nr 2 oraz z innych szkół  włączyli się do powyższej akcji. Po kilka godzin spędzili w delikatesach Centrum,  Stokrotce, Biedronce oraz Intermarche. W sobotę i niedzielę trzydzieścioro troje uczniów z naszego gimnazjum od rana zachęcało robiących zakupy, by włożyli do przygotowanych koszy produkty spożywcze przeznaczone dla dzieci. Młodzież rozdawała ulotki informujące, że najlepiej zakupić dodatkowe opakowanie mąki, mleka, płatków śniadaniowych, konserw lub przetworów owocowych, jeżeli chce się pomóc potrzebującym. Gimnazjaliści z uśmiechem dziękowali za okazywane przez  tomaszowian serce.

            Dzięki hojności mieszkańców naszego miasta przez dwa dni zebrano prawie półtorej tony jedzenia (dokładnie 1419,6 kg). Zostanie ono popakowane w paczki i przekazane jak najszybciej dzieciom z ubogich rodzin.

            Wyrazy podziękowania dla wszystkich,  którzy wzięli udział w akcji i podzielili się swoimi zakupami oraz dla młodych wolontariuszy wrażliwych na dolę dzieci pokrzywdzonych przez los.

 

 

                                                                                                            

 Alarm próbny

więcej zdjęć

 W dniu 23 września 2015 roku o godzinie 9:30 w trosce o bezpieczeństwo uczniów przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynków  szkoły.

Czytaj więcej...

Historia jest dla wszystkich

18 września zawitał do naszego miasta Adam Sikorski, reżyser i autor programu telewizyjnego „Było, nie minęło”, emitowanego w TVP Historia. W Tomaszowskim Domu Kultury obejrzeliśmy jego film „Trzy dni w przedsionku piekła”, który przedstawia przebieg walk polsko – niemieckich pod Tomaszowem Lubelskim w 1939 roku.

Przed filmem twórca rozmawiał z młodzieżą. Zaczął od słów: ,,Młodzi myślą, że historia jest tylko dla ludzi starszych,  w podeszłym wieku, lecz to nieprawda. Historia jest dla wszystkich.”  Najciekawszym momentem opowieści reżysera Sikorskiego była historia chorążego Edwarda Cebulskiego z  73 dywizji piechoty. Pod koniec walk pod Tomaszowem sztandar dywizji został przez niego zakopany w lesie razem z bronią należącą do żołnierzy. Po wojnie przez wiele lat chorąży bezskutecznie poszukiwał miejsca ukrycia sztandaru. Dopiero w 2009 roku poszukiwacze skarbów odnaleźli sztandar, który po odkopaniu został odnowiony. Chorąży Cebulski jako stary już człowiek płakał ze wzruszenia. Ta historia znalazła swoje miejsce w filmie.

„Trzy dni w przedsionku piekła” to film dokumentalny. Mówi o tym, że wojska polskie chcąc zrealizować rozkaz przejścia do Małopolski Wschodniej, musiały  przełamać front niemiecki pod Tomaszowem Lubelskim. W nocy z 17 na 18 września 1939 r. rozpoczęła się pierwsza bitwa pod Tomaszowem. Siły polskie wspomagane przez część armii generała Tadeusza Piskora - Warszawską Brygadę Pancerno-Motorową odbiły z rąk Niemców połowę Tomaszowa, nie ponosząc przy tym większych strat. Niestety, na pomoc oddziałom niemieckim przybyły pancerne zagony spod Bełżca i Rawy Ruskiej. Nasi żołnierze zostali zmuszeni do wycofania się. Bitwę tę zaliczyć trzeba do pierwszej trójki bitew decydujących o przebiegu kampanii wrześniowej. Do drugiej bitwy pod Tomaszowem doszło w dniach 22-27 września, uczestniczyły w niej Armia Modlin gen. Emila Przedrzymirskiego, Grypa Operacyjna gen. Kruszewskiego oraz Grupa Operacyjna Kawalerii. Polskie wojska spotkały się z silnymi oddziałami niemieckimi i w skutek poniesionych strat musiały skapitulować.

            Dzięki filmowi i opowieści Adama Sikorskiego dawne wydarzenia stanęły jak żywe przed naszymi oczami.

                                                                                    Barbara Mickiewicz, klasa III d

 

Zwycięstwo w ramach budżetu obywatelskiego!

            Milo nam poinformować, że projekt gimnazjum zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego znalazł się na liście projektów rekomendowanych do realizacji w tym roku.

Nasz projekt wyposażenia pracowni językowej w elektroniczne urządzenia interaktywne do nauki języków obcych zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich zgłoszonych w Tomaszowie propozycji. W zbieranie podpisów pod projektem zaangażowali się uczniowie. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem: Jakuba Górnika, Martyny Majkut, Patrycji Zubrzyckiej, Wiktorii Monastyrskiej, Gabrysi Mamrochy, Martyny Kot, Jagody Kłos, Martyny Umińskiej i Bartka Palaka. To dzięki waszemu zaangażowaniu osiągnęliśmy sukces! 

Dziękujemy wszystkim, którzy poparli nasz projekt i zachęcali do oddania głosu na pracownię języków obcych.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

            1 IX 2015 r. o godzinie ósmej w Kościele NSJ odprawiona została uroczysta msza św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego. Eucharystię sprawował i homilię do dzieci i młodzieży wygłosił ksiądz biskup Marian Rojek.

            W naszym gimnazjum uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 miało miejsce o godzinie 1015. Pani dyrektor w ciepłych słowach witała uczniów. Burmistrz miasta Wojciech Żukowski życzył wszystkim sukcesów.

            Naukę w szkole rozpoczynają uczniowie czterech klas pierwszych, cieszymy się, że są z nami i życzymy, by szybko zaaklimatyzowali się w gimnazjum.

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

            26 VI 2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.

            Tego dnia najważniejsi byli uczniowie klas III. W ich imieniu Michał Syty podziękował za trud włożony w nauczanie i wychowanie, a Karol Wolczyk pożegnał starszych kolegów w imieniu klas I i II. Szczególnie wyróżniający się trzecioklasiści otrzymali pamiątkowe statuetki. Uczniom z najlepszymi ocenami pani dyrektor wręczyła na forum szkoły świadectwa i listy gratulacyjne dla rodziców. Nagrody otrzymały osoby zaangażowane w prace SU, laureaci konkursów plastycznych i fotograficznych, uczniowie ze średnią ocen 5,0 i wyższą, wyróżniający się sportowcy.

            To był dobry rok, a największym sukcesem stały się wyniki egzaminów gimnazjalnych – siódmy czyli wysoki stanin z j. polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, j. angielskiego oraz szósty stanin z historii. To rezultat solidnej pracy trzecioklasistów i ich nauczycieli. Gratulacje!

 

Czytaj więcej...

Bal dla trzecich klas  

W sobotę 20 VI 2015 r. w naszej szkole odbył się bal gimnazjalny.

Rodzice i uczniowie dołożyli wszelkich starań, by wypadł okazale i na długo pozostał w pamięci młodzieży. Trzecioklasiści rozpoczęli bal pięknym polonezem, z wieloma  figurami. Zatańczyli też walca i skoczną berlinkę. Dla wychowawców przygotowali wzruszające podziękowania i bukiety kwiatów. To były niezwykłe chwile. A potem trwała zabawa, poczęstunek, pogawędki. 

            I tylko chwilami uparcie powracały słowa z piosenki, przypominające, że „...za rok, za dzień, za chwilę razem nie będzie nas...” 

Czytaj więcej...

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziło Nas

0108944
dziś
w tym miesiącu
Wszyscy
7
192
108944