SPOTKANIE Z RYSUNKIEM

wyjazd uczniów do Galerii Sztuki Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie,

który odbył się w dniu 2.12.2014 r.

Od kilku już lat odwiedzamy profesjonalną galerię sztuki w Lubaczowie, w której możemy obejrzeć dzieła wybitnych twórców, a także skorzystać z ciekawych propozycji tej instytucji skierowanych do młodych miłośników sztuki.

Niezwykły klimat tego miejsca, bezpośredni kontakt ze sztuką sprzyja działaniom twórczym, wpływa bezpośrednio na kreatywność uczniów, uwalnia pokłady wyobraźni, kształci postawy twórcze, będące przeciwwagą do powszechnego konsumpcjonizmu.

Program wyjazdu obejmowałzwiedzaniei analizę wybranych dzieł z wystawy

„VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów 2014” oraz warsztaty rysunkowe.

Główne cele wyjazdu:

- umożliwienie uczniom naszej szkoły bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki współczesnej  oraz uczestnictwa w ważnych wydarzeniach kulturalnych regionu,

- samodzielna interpretacja prezentowanych na wystawie prac, które dotykają  różnorodnych problemów i zagadnień związanych ze sztuką współczesną, skłaniają do zastanowienia się nad oglądanym dziełem sztuki oraz osobistych refleksji.

- działania twórcze uczniów inspirowane wystawą XVIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego – Lubaczów 2014.

W „Spotkaniu z rysunkiem” uczestniczyło 23 uczniów naszej szkoły, współpracujących
z nauczycielem plastyki p. Anną Woś.

Wszystkich sympatyków twórczości plastycznej zapraszamy do odwiedzenia wystawy prac uczniów, które to prace powstały podczas warsztatów rysunkowych w Lubaczowie, a prezentowane są na dolnym korytarzu głównego budynku szkoły w dniach: 19.01.– 31.01.2015 r.

 

Fotoreportaż z wyjazdu do Lubaczowa można obejrzeć na FB.

Akcje charytatywne 

W naszym gimnazjum Samorząd Uczniowski prowadzi różnorodne akcje charytatywne. Chcemy przybliżyć wam nasze działania.

W dniach 26-28 listopada 2014 r. SU zorganizował na terenie szkoły kiermasz ciast. W powyższe przedsięwzięcie zaangażowane zostały wszystkie klasy, których uczniowie swoje „lokalne” akcje przeprowadzali w trakcie dni otwartych, zebrań z rodzicami, dyskoteki szkolnej, jak również w wybranym dniu trzydniowego projektu. Kiermasz przyniósł nadspodziewanie wysoki dochód. Uzyskane środki SU przeznaczył na przygotowanie 60 paczek dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim oraz na zakup kilkunastu koców dla dotkniętych wojną mieszkańców Wschodniej Ukrainy.

 Sukces ten zawdzięczamy pomysłowości i wielkiemu zaangażowaniu zarówno uczniów, jak też rodziców. Podczas przeprowadzonej akcji mieliśmy możliwość podziwiania i skosztowania m.in. czekolady wypływającej z fontanny, waty cukrowej produkowanej przez uczniów, świeżo tłoczonych soków owocowych i innych ciekawych smakołyków.

            Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski wraz z pedagogiem szkolnym - panią Małgorzatą Owsicką - zorganizował zbiórkę produktów żywnościowych o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, chemii gospodarczej oraz słodyczy. Zbiórka przeprowadzona była wśród uczniów naszej szkoły. W realizację tego przedsięwzięcia młodzież zaangażowała się aktywnie, przynosząc licznie wskazane produkty. Dzięki darom serc  wspomogliśmy znaczną część ubogich rodzin dzieci uczących się w naszej szkole. Takie przedświąteczne podarunki z pewnością sprawiły radość i pozwoliły uniknąć niektórych wydatków. 

            Dzięki organizowaniu akcji charytatywnych młodzież uczy się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, zaangażowania i kreatywności.

Jasełka

            17 XII 2014 r. w naszym gimnazjum odbyły się jasełka i koncert pieśni bożonarodzeniowych.

Dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej. Chór prowadzony przez p. Małgorztę Giskę zaśpiewał dwie pieśni, by wprowadzić zgromadzonych w świąteczny nastrój. Następnie wystąpili uczniowie z klasy
III d, którzy zaprezentowali piękne, klasyczne jasełka. Wszyscy podziwiali stroje, dykcję, ruch sceniczny młodych aktorów. Trzecioklasiści pracowali pod kierunkiem ks. Piotra Antonika, trzeba przyznać, że wspólnie przygotowali świetne widowisko.

Kiedy wybrzmiały oklaski nagradzające aktorów, chór zaśpiewał kolejne pieśni. Potem przemawiali goście, pani dyrektor złożyła życzenia i podzieliła się opłatkiem ze zgromadzonymi. 

Mieliśmy wrażenie, ze już zaczynają się święta...

 

PACZKA MARZEŃ


5 grudnia 2014 roku w siedzibie PCK w Tomaszowie Lubelskim odbył się finał akcji „ Paczka marzeń” – II Edycja, organizowanej przez Zarząd Rejonowy PCK. Polegała ona na zebraniu środków pieniężnych przez chętnych w szkołach oraz zakładach pracy i przygotowaniu paczki na podstawie listu napisanego do Świętego Mikołaja przez dziecko z rodzin biednych.

Czytaj więcej...

Plastyczne wieści z jesieni 2014 roku

 „BARWY ROZTOCZA”- wystawa poplenerowa uczestników Międzynarodowego Pleneru Malarskiego - Zwierzyniec 2014 zorganizowanego przez TDK-u w Tomaszowie Lubelskim

Uczniowie klas III mieli możliwość obejrzenia jednej z najciekawszych wystaw prezentowanych w ciągu roku szkolnego w sali kameralnej Tomaszowskiego Domu Kultury. Wyjścia na wystawę poszczególnych zespołów klasowych zorganizowała nauczycielka plastyki, opiekunka zajęć artystycznych w naszej szkole p. Anna Woś.

Celem głównym zwiedzania wystawy było umożliwienie uczniom bezpośredniego kontaktu z dziełami malarstwa różnych twórców pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Niemiec oraz Polski. Uczniowie zadawali nauczycielowi wiele pytań odnośnie techniki wykonania prac, stylów malarskich oraz sposobów komponowania obrazu, a także inspiracji twórców.

Obejrzenie wystawy wyzwoliło u uczniów wiele przeżyć artystycznych i niezapomnianych  estetycznych wrażeń, które  mogą być inspiracją do własnej twórczości.

 Plener fotograficzny: Zwierzyniec - Bukowa Góra 2014

Za nami już jesienny plener fotograficzny zorganizowany dla uczestników zajęć koła fotograficznego działającego w naszej szkole. W plenerze uczestniczyło ośmioro uczniów z klas I, II i III, którzy wraz z opiekunką koła fotograficznego p. Anną Woś utrwalali najciekawsze motywy przyrodnicze i krajobrazowe rezerwatu przyrody Bukowa Góra.

Wspólna wędrówka z aparatami, niezwykły klimat, urok miejsca oraz wymiana doświadczeń i spostrzeżeń fotograficznych zaowocowała dużą ilością ciekawych ujęć fotograficznych.

Niebawem zaprosimy do obejrzenia wybranych prac na wystawie fotograficznej, która będzie zaprezentowana w naszej szkole.

Świąteczna gra w mieście 

            W dniu 11 XI 2014 r.  harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizowali grę miejską z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Poczynania druhów koordynował ks. Kamil Taras.

Udział w grze brali mali i duzi mieszkańcy naszego miasta. Przemierzali ulice, poznawali fakty związane z historią, odnajdywali punkty kontrolne, na których odpowiadali na pytania. A wszystko to robili szybko, bo uzyskany czas również miał znaczenie.

Do ZHR-u należy grupa uczniów z naszego gimnazjum. Zobaczcie, czym zajmowali się 11 listopada.

Koncert pieśni o ojczyźnie

            7 XI 2014 r. z okazji zbliżającej się 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich.

            Uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli usłyszeć najpopularniejsze pieśni legionowe, wojenne, mówiące o ojczyźnie. Koncert przygotował chór szkolny pod kierunkiem p. Małgorzaty Giski.

Splendoru dodała uroczystości obecność harcerzy, strzelców, członków organizacji militarnej.

            Warto było przyjść i posłuchać.    

 

Trzecioklasistom też zdarza się czytać książki…

Dnia 31 października br. w naszej szkole zorganizowano w związku z obchodami Roku Czytelnictwa oraz Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych konkurs pt.
„Z książką na wesoło”. W jury zasiadały: przedstawicielka MBP w Tomaszowie Lub., dyrekcja szkoły oraz panie polonistki.
             W spotkaniu, poprowadzonym przez uczniów klasy II d, rywalizowali przedstawiciele klas trzecich. Czteroosobowe drużyny musiały zaprezentować wcześniej przygotowaną reklamę wybranej książki oraz rozpoznawalny znak – logo szkolnej biblioteki. Ponadto na bieżąco uczniowie rozwiązywali różne zadania. Musieli np. rozpoznać  czytany utwór literacki (podać autora i tytuł), przedstawić wylosowany tytuł w formie kalamburu oraz zaprezentować fragment tekstu literackiego według narzuconej konwencji (jako lekarz, sędzia czy przedszkolak). Wszyscy zebrani dobrze się bawili. Cieszyli się niezależnie od zajętych miejsc. Radzi byli z publicznych prezentacji mających na celu zachęcenie innych do  sięgnięcia po książkę.
            I  ja tam z nimi  byłem, grałem i się bawiłem, a com widział i słyszał, w tekście zamieściłem.

                                                                                                                                Jarczi                   

 

Wrażenia po wizycie w teatrze  

Szesnastego października 2014 r. razem z klasą obejrzałam spektakl „Tim Talar albo sprzedany śmiech” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawienie wyreżyserował Ireneusz Maciejewski, powstało ono na podstawie wydanej w 1962 r. książki niemieckiego pisarza Jamesa Krussa pod tym samym tytułem.

Sztuka opowiadała o losach chłopca Tima Talara, który podpisał kontrakt z tajemniczym baronem Natazsem. Kontrakt polegał na tym, że chłopiec oddawał swój śmiech i radość życia w zamian za wygrywanie wszystkich zakładów i łatwe bogacenie się. Tim stał się bogatym i nieszczęśliwym człowiekiem...

Aktorzy grali w nietypowych czarno-białych strojach zainspirowanych grafikami Mauritza Eschera, uszyto je z materiałów w geometryczne, symetrycznie rozmieszczone wzory. Jedynie Tim miał kolorowy, dziecinny ubiór, a Natazs elegancki smoking z rubinowymi ozdobami. Aktorzy grali na scenie, na widowni i na balkonie. Akcja rozgrywała się żywiołowo i dostarczała wielu emocji. Ciekawa była choreografia, np. taniec dorosłych wokół uwięzionego w kole Tima, kołysanie się ludzi na statku w rytm fal morskich czy start samolotu.
Scenografia do spektaklu została zaczerpnięta z surrealistycznych obrazów Rene Magritte’a.

Zakończenie sztuki było typowo baśniowe, Tim odzyskał śmiech i przechytrzył złego barona. Przedstawienie pokazało mi, jak łatwo można ulec pozornie atrakcyjnemu złu. Zanim się na coś zdecydujemy, trzeba pomyśleć, co jest ważniejsze: być czy mieć?                                                                                                Gabriela Wójcik, kl. II d

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziło Nas

0108944
dziś
w tym miesiącu
Wszyscy
7
192
108944