Biblioteka

PROJEKT REALIZOWANY Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

 Poniedziałek  od  8:00 do 15:00

Wtorek  od 8:00 do 14:00

Środa  8:00  do 15:00

Czwartek 9:00 do 14:00

Piątek od 8:00 do 14:00

                          

* * *

CZYTANIE JEST TRENDY

            Od 2006 r. istnieje w naszej szkole biblioteka. Od prawie siedmiu lat my, uczniowie chętnie uczestniczymy w zajęciach w niej organizowanych. W rozmowie z panią Bożeną Ferens, która pracuje od początku istnienia gimnazjum, dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Obydwie chciałybyśmy zachęcić uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy nie przekonali się jeszcze lub nie wiedzą o niektórych możliwościach spędzania czasu w naszej bibliotece do uczestnictwa w zajęciach.

            Cztery razy w roku prowadzone są kiermasze książek z ofert promocyjnych od Autoryzowanego Dystrybutora firmy Pegaz J. Bryda – Siennica Królewska oraz Dystrybutora Wydawnictwa Publicat S.A. – Biłgoraj. Trzy razy w roku organizowane są również kiermasze z Księgarni, Hurtowni Taniej Książki oraz Wydawnictwa JBJS z Tuliszkowa. Wszystkie te kiermasze cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli, rodziców oraz nas, uczniów. Dzięki temu biblioteka zyskuje pozycje gratisowe, darowizny oraz rabaty. Dowiedziałam się, że testy gimnazjalne-przedmiotowe, przygotowujące nas do egzaminu gimnazjalnego są rozprowadzane wśród uczniów dzięki współpracy z Wydawnictwem Sofina z Sopotu.Biblioteka systematycznie organizuje w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych oraz w kwietniu Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Przez radiowęzeł szkolny nadawane są audycje poświęcone zagadnieniom czytelnictwa. Odbywają się konkursy i pogadanki, a także wykonywane wystawy tematyczne we współpracy z nauczycielami języków: polskiego, angielskiego i niemieckiego oraz nauczycielem plastyki. Daje to bardzo ciekawe efekty.

            Systematycznie są prowadzone prace przybliżające sylwetkę patrona naszej szkoły, aktywnie uczestniczymy w obchodach Dnia Papieskiego oraz Dnia Święta Szkoły. Największymi zwolennikami zajęć prowadzonych w bibliotece jest grupa z klasy III a, lecz nie tylko. Na korytarzu w budynku B na bieżąco redagowana jest gazetka ścienna. Prowadzone są różne formy upowszechniania czytelnictwa, między innymi gazetki, wystawki i hasła inspirujące je.

            W podręcznym księgozbiorze biblioteki możemy znaleźć duży wybór słowników, encyklopedii, kompendiów wiedzy, testów, które stale są wykorzystywane. W miarę bogata jest również beletrystyka. Oprócz lektur podstawowych i uzupełniających możemy sobie wybierać pozycje dla młodzieży. Dowiedziałam się, iż rodzice i nauczyciele bardzo chętnie korzystają z działu dla dorosłych. W ostatnim czasie nasz księgozbiór wzbogacił się o nowe ciekawe książki tj: „Wiosna 1941” J. Fiuk, „Heilajf” M. Sienkiewicz, „Ziele na kraterze” M. Wańkowicz, „Bajki robotów” S. Lema, „Wspomnienia wojenne” K. Lanckorońska, „Przygody Sherlocka Holmesa” A.C. Doyle, „Stowarzyszenie umarłych poetów” N.H. Kleinbaum, „Alchemik „ P. Coelho oraz kompendia przedmiotowe.

            Ja niestety nie mogę sięgnąć pamięcią do początków biblioteki, natomiast pani Bożena Ferens mi to umożliwiła i wspomniała, że początki były bardzo skromne. Jednak stałe uzupełnianie w miarę możliwości i funduszy księgozbioru biblioteki obecnie powoduje zadowolenie.

            Mimo że pomieszczenia biblioteki jeszcze się nie powiększyły, to uważam, że jest ciepło, miło, przytulnie i przyjaźnie. Myślę, iż nie jestem jedyną osobą, która tak uważa. Chciałabym jednak przekonać resztę uczniów, że nasza biblioteka właśnie taka jest, dlatego serdecznie zapraszam bo:

    Jesteś tam mile widziany

·         Nie ma w niej ocen

·         Nikt do niczego nie zmusza

 Ponieważ w bibliotece możesz:

  • Czytać czasopisma
  • Mieć spokój
  • Myśleć
  • Wybierać i wypożyczać książki
  • Wyszukiwać informacje
  • Uśmiechać się
  • Drukować i kopiować

Jednym słowem biblioteka to dobre miejsce dla człowieka!                                                                 

                                                                                           Gabriela Kuźmińska kl. III d

 

             

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziło Nas

0109889
dziś
w tym miesiącu
Wszyscy
0
74
109889