GROŹNE DOPALACZE

DOPALACZE

Dopalacze to termin nie posiadający charakteru naukowego, początkowo używano go potocznie dla nazwania grupy różnych substancji bądź mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nie znajdujących  sie na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Do końca września 2010 sprzedaż wyżej wymienionych substancji odbywała się za pośrednictwem sklepów stacjonarnych, jednakże wraz z zakazem handel rozkwitł w Internecie. Można tam kupić cały szereg substancji stymulujących Ośrodkowy Układ Nerwowy, które powodują zmiany
w zachowaniu człowieka, czy też postrzeganiu przez niego rzeczywistości. W działaniu przypominają zatem alkohol lub  narkotyki.. 

Zażywanie dopalaczy może być niebezpieczne ponieważ  mefedron, efedron, metylokatynon, czy chociażby równie popularny składnik dopalaczy jakim jest salwinoryna A (szałwia wieszcza), powodują znaczny wzrost tętna, szybszy oddech. Częste zażywanie tych substancji może prowadzić do wyczerpania organizmu, a w skrajnych przypadkach do zatrucia.

Dopalacze bywają mieszankami substancji naturalnych np. ziół, lub mogą być syntetyczne, czyli wytworzone w laboratorium chemicznym. Cała specyfika tzw. „legalnych narkotyków” polega na tym, że są one produkowane z substancji nie uznawanych za szkodliwe czy niedozwolone. Dopiero mieszanka powoduje ich ukierunkowane działanie.

Walka z dopalaczami jest niezwykle trudna z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze są one produkowane z substancji w 100 procentach legalnych. Poza tym ich skład jest często zmieniany (szybciej niż przepisy sankcjonujące wykorzystanie poszczególnych składników).
Po drugie producenci specyfiku bardzo sprytnie zabezpieczają się przed wszelkimi konsekwencjami dopisując na opakowaniach ( i to wcale nie drobnym druczkiem) że są to „produkty kolekcjonerskie, nie do spożycia”. Jeśli ktoś próbuje... To wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Materiały wykorzystane z:

http://www.dopalaczeinfo.pl/

http://www.kbpn.gov.pl

 

NAPOJE ENERGETYCZNE

            Według badań po napoje energetyzujące sięga nawet 70 proc. gimnazjalistów. Możemy zauważyć, że młodzież nie tylko pije napoje energetyzujące przed sprawdzianami, podczas dyskotek czy uprawiając sport.Puszkę lub butelkę może kupić każdy za niewielką sumę w  sklepie spożywczym. Tymczasem lista skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić
u nastolatka po piciu tego typu napoi , jest bardzo długa.
Po pierwsze nadmiar kofeiny prowadzi do kłopotów ze snem, a także wzmaga agresję u dziecka. Serce bije szybciej, oddech staje się płytszy. Z kolei tauryna, popularny składnik napojów, obniża próg bólu, co może prowadzić do pojawienia  się stanów lękowych. Lekarze alarmują częste picie napojów energetyzujących może docelowo prowadzić do problemów
z nerkami, sercem i układem krążenia

Pamiętajmy również, że zagrożenia dla zdrowia nie są jedynymi. Napoje tego typu  mogą być wstępem do sięgania po mocniejsze środki, takie jak dopalacze, narkotyki
Jeśli ktoś pije regularnie napoje pobudzające, organizm przyzwyczaja się do zawartych w nich substancji, staje się odporniejszy na ich działanie. Aby uzyskać oczekiwany efektpobudzenia, nastolatki sięgają  wówczas po więcej, lub, co gorsza, po silniejsze środki.

 

E- PAPIEROSY

Nasze  gimnazjum wprowadza zakaz posiadania i palenia na terenie szkoły e-papierosów.
To reakcja na rosnącą wśród nastolatków modę na elektronicznego dymka.

Elektryczne papierosy to urządzenia, które miały stać się zdrowszą alternatywną dla wyrobów tytoniowych oraz pomagać w wyjściu z uzależnienia. Palacz zamiast dymu wciąga obojętną parę wodną aerozol, zawierający nikotynę oraz substancje smakowe. Urządzenia zaczęły zdobywać dużą popularność przed kilkoma laty, zapewne dlatego, że  w większości krajów świata ich używanie nie jest ograniczone obostrzeniami dotyczącymi palenia w miejscach publicznych. W efekcie e-papieros zamiast trafiać do zadeklarowanych palaczy, tworzy nową grupę palących, zwłaszcza wśród nastolatków. Zdaniem naukowców palenie elektronicznych papierosów prowadzi do takiego samego nikotynizmu, jak palenie zwykłych papierosów.

Według różnych autorów badań efekt palenia papierosów elektronicznych jest wręcz odwrotny do zamierzonego. Używanie ich wiąże się z powrotem do palenia zwykłych papierosów, w dodatku w zwiększonej ilości

Elektroniczne papierosy, które wykorzystują rozpuszczoną w "liquidzie" (czyli specjalnym płynie do e-papierosów) nikotynę, wydzielają substancje rakotwórcze. Niektóre z nich są tak samo szkodliwe jak te, które powstają podczas palenia zwykłych papierosów – twierdzą naukowcy z Francji. Badania przeprowadzono w związku z planami francuskiego rządu dotyczącymi zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych.

W dymie z e-papierosów badacze znaleźli znaczne ilości niebezpiecznych substancji, takich jak choćby silnie trujący formaldehyd. W trzech z dziesięciu badanych e-papierosów poziom tej zabójczej substancji był taki sam, jak w zwykłych papierosach.
We francuskim raporcie e-papierosy skrytykowano też za brak zabezpieczeń przed dziećmi. Nikotyna zawarta w zbiorniczkach w tych urządzeniach w przypadku połknięcia przez dzieci może być dla nich śmiertelnie niebezpieczna!
Elektroniczne papierosy stały się modnymi gadżetami, a ich producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek kolejnych wersji. Niektóre do złudzenia przypominają zwykłe papierosy w białych bibułkach, inne są ozdobnymi, przyciągającymi uwagę przedmiotami. Zasada ich działania jest jednak niezmienna – dają złudzenie palenia zwykłych papierosów i efekty również identyczny – trwałe uzależnienie się od nikotyny.

 

 

 

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziło Nas

0110487
dziś
w tym miesiącu
Wszyscy
0
0
110487